WINO ŻÓŁTE i WINO SŁOMIANE

Vin jaune (wino żółte) i vin de paille (wino słomiane) to największe rarytasy regionu Jura, w płn-wsch Francji.

Le vin jaune uznawane jest za jedno z najlepszych win białych świata. Pochodzi z wyjątkowego szczepu savagnin, którego zbiór następuje po Wszystkich Świętych, a dojrzewanie przebiega w 228-litrowych beczkach przez 6 lat i 3 miesiące, jako minimum. Niejednokrotnie jest to nawet 10 lat.

Wino to zachwyca aromatami i smakiem orzechów i migdałów. Może być leżakowane (starzone) nawet 100 lat.

Wino żółte cieszy się ekskluzywnym przywilejem butelkowania w niespotykane gdzie indziej butelki tzw. le clavelin. Pojemność, dość szczególna, bo 0,62 litra; wynika z tego, iż właśnie tyle wina zostaje (w wyniku odparowywania) po leżakowaniu jednego litra w beczce przez 6 lat.

Natomiast grona, z których wytwarza się vin de paille, suszone są przez wiele miesięcy na łożu ze słomy, lub matach słomianych. Wino to jest mieszanką trzech szczepów: savagnin, chardonnay i poulsard, specjalnie odwodnione, by wino mogło osiągnąć moc 17 st. Przypomina trochę sauternes i też nadaje się najlepiej do foie gras. Podobnie jak vin jaune lubi wieloletnie przechowywanie.

Nadmienić tutaj należy, iż autorem nieśmiertelnego zdania:

Wino jest najzdrowszym i najbardziej higienicznym napojem


był Ludwik Pasteur, jurajczyk z pochodzenia.

Prawdziwym świętem wina żółtego jest jego clavelinage. Raz do roku, wydarzenie o nazwie La Percée du Vin Jaune ma miejsce w wybranym miasteczku w Jura. Na przykład w 2011 roku było to Arbois, słynne również z wytwarzania innego jurajskiego smakołyku, a mianowicie sera Comté. W przyszłym roku natomiast (2012 r.), gospodarzem fiesty, będzie Ruffey sur Seille.

Święto ma zawsze miejsce w lutym i zwykle gromadzi sporo ponad 50 000 uczestników; miłośników i entuzjastów wina żółtego zjeżdżających się tutaj ze wszystkich stron świata. Wszyscy oni, jak jeden mąż przyjeżdżają świętować narodziny rocznika (millesime), który dojrzewał w beczkach co najmniej 6,5 roku.

Świętu towarzyszy aukcja najstarszych butelek vins jaunes.

Samo clavelinage, czyli ocena przez ekspertów zgłoszonych win nie jest obowiązkowe, ale znacznie podnosi prestiż danego wina.
.
Cała dwudziestka zgłoszonych win oceniana była przez dziesięciu jurorów w degustacji « na ślepo ». O końcowej jakości vin jaune i jego złożoności, decyduje kożuch drożdży, który wytwarza się już po zakończeniu procesu fermentacji i pokrywa wino leżakujące w beczce. Wytworzony na powierzchni kożuch rzeczony, zapobiega jakiemukolwiek kontaktowi wina bezpośrednio z powietrzem, a więc jego utlenianiu się. W czasie dojrzewania w beczce wino nie jest ani spuszczane (soutirage) ani uzupełniane (ouillage). Największą tajemnicą vin jaune jest właśnie ów kożuch, który w sposób zaiste zupełnie magiczny, zapewnia niespotykaną złożoność tego zupełnie niesamowitego wina.

Po zakończeniu starzenia się w beczkach, wino przelewane jest do butelek le clavelin o pojemnośći 62 cl. Vin jaune może być wyłącznie rozlewany do le clavelin, a jako, iż wiek go się praktycznie nie ima, można zawsze natrafić na naprawdę bardzo stare butelczyny, z których jedna z najstarszych, ostatnio (2010 r.) degustowanych, pochodziła z 1774 r. !

Vin jaune jest zaiste wielkim winem, uważanym przez wielu za największe białe wino w świecie.