WINA SŁODKIE (VINS DOUX)

Ilekroć myślimy czy też rozmawiamy o prawdziwych winach słodkich, powinniśmy pamiętać, iż różnica pomiędzy nimi, a pseudo-winami słodkimi, jest taka sama
jak pomiędzy szampanem kupionym za kilkanaście złotych, a prawdziwym Królem Szampanem.

To jest zupełnie identyczna kwestia, jak różnice jakości wszelakich podróbek kosmetyków, ciuchów made in China itp, a oryginałami.
Czy prawdziwy szampan, czy garnitur od Armaniego, czy też Chanel, czy wreszcie prawdziwe wina słodkie muszą być drogie i to bardzo drogie.

Czy to wina, czy to ciuchy, czy to kosmetyki, przyczyny takiego stany rzeczy, są zawsze identyczne:

• Ciężka i żmudna praca aby uzyskać perfekcyjny produkt
• Najlepsze surowce i materiały użyte w procesie produkcji
• Wielopokoleniowa wiedza i tradycja, które stoją za każdym z etapów produkcji


Różnica pomiędzy prawdziwymi winami słodkimi, a tanimi winami słodkimi kupowanymi czy to w hipermarkecie czy to na stacji benzynowej jest następująca:

Otóż te „supermarketowe” są z reguły winami przypadkowego pochodzenia, dosładzanymi po prostu białym cukrem. Z kolei, aby się zbyt szybko nie zepsuły - silnie siarkowane.

Są one również niejednokrotnie „uszlachetniane” sztucznymi (czytaj: chemicznymi) aromatami np. Muscat czy Cabernet Sauvignon.


Dwa największe centra produkcyjne podobnych, innymi słowy - tanich win, znajdują się na Słowenii i na terenie dawnego tzw. NRD. Przypominają one, jako żywo, rafinerie ropy naftowej. Wina zwożone są tutaj cysternami kolejowymi i drogowymi z terenu całej UE. Produkty tych rafinerii win można z łatwością znaleźć na półkach sklepowych za
kilkanaście, czy też kilkadziesiąt złotych.

Tyczy to nie tylko win słodkich.

Stosowanie podobnych metod, nie jest zabronione, ale np. we Francji, dopuszczalne jest jedynie do najprostszych i najtańszych win (vin de table).

Prawdziwe wina słodkie, natomiast wymagają nie tylko ogromnego nakładu pracy,
ponoszenia potężnego ryzyka, ale również zapewninia unikalnych i specyficznych uwarunkowań klimatycznych.
Słodycz prawdziwych win słodkich pochodzi z cukru gronowego , którego źródłem mogą być tylko i wyłącznie same jagody winogrona.

Koniec. Kropka.